dr Michael Klentze

Poliklinika FILIPOVIĆGENOSENSE
Diagnostics
GmbH

Dr sci. Michael Klentze, ABAAM
Medicinski direktor, Klentze Institut za borbu protiv starenja, Minhen, Njemačka, Generalni sekretar ESAAM (Evropsko društvo za medicinu protiv starenja)

P1. Dr Klentze, vi ste ekspert u oblasti preventivne genetske dijagnostike. Kako genski polimorfizmi zaista utiču na naš svakodnevni život?

Genetska dijagnostika postaje sve ćešća u praktičnoj medicini. Male promjene u DNK, poznate kao pojedinačni nukleotidni polimorfizmi (SNP – engl. single nucleotide polymorphisms), su važne za naš život. One nama rukovode u stvarima koje se tiču naših životnih navika, i mogu nam pokazati na primjer da li je naša ishrana za nas odgovarajuća. U praktičnom smislu, možemo da stvorimo preventivnu medicinu, koja je individualna za svakog pojedinog pacijenta.

Poznajući svoje genske polimorfizme ja stičem kontrolu nad svojim životom i svojom zdravstvenom zaštitom. Na primjer: gene koji nose rizik od tromboze, koji su objavljeni u nekoliko studija, reguliše zdravstvena zaštita. Poznavanje ovih gena može čak i da spriječi ozbiljne komplikacije koje se u budućnosti mogu pojaviti kod pacijenata. Ipak, važno je napomenuti da genski polimorfizmi ne djeluju kao sudija, tj. da govore šta je ispravno ili šta nije; već podstiču pacijenta  da promijeni svoje životne navike.

P2. Da li je moguće koristiti podatke o dijagnostici polimorfizama i u liječenju životnih navika?

Kombinacija genskih polimorfizama treba da nas dovede do ishrane koja je više prilagođena pojedincu. Vrste ishrane koje se svuda promovišu ne funkcionišu na isti način kod različitih pacijenata. Ovo se čini logičnim, jer je različitost gena kod naše populacije toliko raznovrsna, da bi samo ishrana koja se zasniva na polimorfizmima mogla da djeluje kao pravilna zdravstvena zaštita.

P3. „Holistička“ je ključna riječ u modernoj medicini. Da li su PREMIUM sistemi „holistička genetska dijagnostika“?

Da, zaista Premium sistemi predstavljaju jednu vrstu holističke dijagnostike. Ovaj holistički faktor je veoma važan u preventivnoj medicini.

Kao klinički ljekar, ja sam veoma zainteresovan za takve testove, jer mogu da identifikujem strukturu rizika za pacijente i da ih spriječim na jedan holistički način. Ovaj način predstavlja kombinaciju stubova prevencije: Vježbe – kako i koliko često, Ishrana – koja, kada i zašto, Meditacija i opuštanje, detoksikacija i prevencija kancerogenih oboljenja, hormonska terapija – rizik ili korist.

P4. Konačno izgledi za budućnost: koliki je potencijal dijagnostike polimorfizma u medicini u toku sledećih 10 godina. I kako se može koristiti da se spriječe bolesti?

Dijagnostika polimorfizama će snažno uticati na naš život u sledećih 10 godina. Društveni sistemi primoravaju nas na preventivnu medicinu koja treba da bude individualizovana.

Dijagnostika zasnovana na polimorfizmima dostigla je važno mjesto u borbi protiv starenja – i preventivnoj medicini i zadržaće ovo mjesto u budućnosti. Hoću da kažem da će ovo dijagnostičko sredstvo biti korisno i neophodno u budućnosti – mnogo prije nego što se nagovijeste druga sredstva.

Hvala Vam na ovom razgovoru!

https://poliklinikafilipovic.me/wp-content/uploads/2022/12/intervju-1280x1200.jpg
×
Zdravo!

Kliknite na jedan od naših kontakata ispod da razgovarate na WhatsApp-u.

× Kako Vam možemo pomoći?